Прва активност на пројекту „Деца у времеплову кроз културну баштину Лесковачког краја“ реализована је 25. септембра у оквиру Европске Ноћи истраживача.

Царичин град посетило је 15 ученика нижих разреда основних школа Града Лесковца, 4 сарадника Народног музеја Лесковац и 2 сарадника ЦСУ Лесковац.

Деца су имала прилике да кроз причу кустоса упознају Царичин град – све његове делове као и како се некад и у којим условима живело. После посете Царичином граду сви учесници су се вратили у Центар за стручно усавршавање у образовању у прикључили се радионици Направи свој сувенир. Деца су у групама по задатим картицама са моделима сувенира (који су пронађени у Царичином граду) правили по избору свој сувенир.

Прича о принцези наставила је да живи у причи деце која су и после радионице била под утиском.