1506 predavanje znacaj nagrade15. јуна 2021. године, у 17 часова, у Центру за стручно усавршавање у образовању Лесковац, одржано је предавање "Значај награде и казне у васпитању и образовању деце". Ово предавање је реализовано у сарадњи са Центром "Психонега" из Ниша и било је намењено свим заинтересованима, а посебно родитељима и просветним радницима.

Аутор и реализатор овог предавања је Стеван Станојевић, психолог, педагог, когнитивно-бихејвиорални психотерапеут под супервизијом, заступник Центра "Психонега". На скупу је било присутно 35 родитеља и проветних радника.

powered by social2s

Konferencija mreze 227. и 28. априла 2021. године, у организацији Мреже РЦ и ЦСУ Србије, одржана је сада већ традиционална, пета по реду, Конференција Мреже регионалних центара и центара за стручно усавршавање Србије, у хотелу „Цептер“ у Врњачкој Бањи. Овогодишња Конференција је носила назив „Актуелности у образовном систему Републике Србије 3“.

Овај стручни скуп је био акредитован код Завода за унапређивање образовања и васпитања, а присуствовали су директори образовно-васпитних и васпитно-образовних установа из целе Србије.

Присутни су имали прилике да се, из прве руке, упознају са најновијим информацијама из Министарства просвете, науке и технолошког развоја у виду обраћања господина Бранка Ружића, министра просвете, науке и технолошког развоја, путем видео линка. Као и претходних година, међу предавачима су били представници водећих институција у образовању: Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Завода за унапређивање образовања и васпитања, Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, Центра за промоцију науке и многи други.

Konferncija mreze 1Звездан Анђелковић, директор средње школе из Грделице је говорио о врло актуелној теми о лиценцама за директоре, поделивши лична искуства и утиске.

Веома велику пажњу су привукла излагања Стевана Станојевића, психолога и педагога, на тему улоге руководиоца у превазилажењу стреса на раду у колективу, као и Дејана Цакића, директора ОШ „Милутин Смиљковић“, из Лесковца, на тему интеркултуралности – ставови, знања и интересовања ученика.

powered by social2s

У оквиру пројекта ,,Одговори изазову-усаврши се,, који се спроводи низом активности, 26.12.2020. године, (субота) са почетком у 20 часова, одржано je вече уметности под називом:

Наставници и ученици ствараоци

Своје стваралаштво су показали и приказали:

1. Слађана Радојловић, професор економске групе предмета –сликарка

2. Оливера Илић, учитељица – песникиња

3. Сара Спасић, професорка енглеског језика

4. Група ученика Правно - пословне школе Ниш, читала је своје песме и показала цртеже (Анита Николић - поезија, Ана Николић - цртежи, Сара Урошевић - фотографија и Михајло Костић - поезија)

5. Љиљана Костић Чолић, професор економске групе предмета - песникиња

6. Светлана Пешић, учитељица - сликарка.

Програм је водила и модерирала Марија Младеновић, професор математике иинформатике, координатор и реализатор пројекта. У програму су активно учествовали наставници окупљени око неформалне групе под називом: Место за наставнике. Цео пројекат је реализован уз подршку Центра за стручно усавршавање Лесковац и овом приликом сви наставници исказали су велику захвалност на константној подршци коју уживају од Центра. Целокупна манифестација се организовала на даљину, путем ,,Тимс,, апликације.

powered by social2s

Онлајн трибина „Трска на ветру“ - Капацитет за ношење са тешкоћама одржана је 19. новембра 2020. године од 18 сати, у оквиру циклуса трибина на тему менталног здравља у организацији Центра Психонега и Центра за стручно усавршавање у образовању Лесковац.

Ове године су посебно у жижи интересовања капацитети индивидуе, породице или заједнице да функционише у захтевним и стресним условима живота, да им се прилагоди, избори се и опорави се. Тај капацитет зове се “Резилијентност”.

Теме трибине:

-  Фактори који, граде, штите или угрожавају нашу резилијентност;

-  Стрес наставника, посебно у контексту наставних метода и оцењивања;

-  Духовни аспекти суочавања са тешкоћама;

-  Дискусија, савети, одговори на питања присутних.

Учесници:

-Валентина Николић, дипл. психолог, Гешталт психотерапеут, стручни сарадник-психолог у ОШ "Миладин Митић" у Лапљем Селу  и професор психологије у Медицинској школи у Грачаници, ангажована као терапеут у Центру Психонега. Такође је и Балинт водитељ под супервизијом.

- Миљан Коцановић, дипл. теолог и вероучитељ у ОШ "Учитељ Таса" у Нишу;

- Стеван Станојевић, дипл. психолог, мастер педагог, ангажован као терапеут у Центру Психонега.

Због мера заштите, праћење догађаја је организовано преко Zoom платформе.

powered by social2s

На платформи ,,Тимс,,, 12. новембра 2020. године, Слађана Радојловић, наставница економске групе предмета у Економској школи Ниш реализовала је презентацију примера добре праксе под називом: Вештачка лагуна „Константинове терме“. Овај пројекат реализовала је са ученицима Економске школе у Нишу, а био је представљен и на националном предузетничком такмичењу средњошколаца Србије. Пројекат је својевремено освојио прво место на регионалном такмичењу и друго место на националном нивоу. Ово је други у низу примера добре праксе којем су присуствовали наставници окупљени у групи ,,Место за наставнике“.